Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Kojení a zavádění příkrmů u kojenců

KOJENÍ

  • Kojení – optimální výživa do ukončeného 6. měsíce věku, bez omezování délky a frekvence, nejsou potřeba žádné další tekutiny. Nejsou doporučeny žádné diety pro kojící matky z důvodu prevence alergie. Jak poznáte, že dítě od Vás dostatečně pije? Denně by mělo pomočit 6-8 plen, stolice by měla mít vzhled a konzistenci míchaných vajíček tzn. žlutá (oranžová, i žlutozelená), kyprá, řídká, s četností 2-4 za den mezi 4. dnem a 4. týdnem, později i méně (není výjimkou 10-21 dní bez stolice u kojeného, ne neklidného a dobře prospívajícího dítěte). Pokud dítě málo přibývá na váze, je neklidné, stolice je hnědá (případně s hlenem), za den pomočí méně než 6 plen, kojení je delší než 50 min., pak může být důvodem nedostatek mateřského mléka. Přesto není nutné hned dítě začít přikrmovat umělým mlékem! Prvním krokem je kojení alespoň 8x denně každé 3 hodiny, zvláště důležité je to v noci. Osvědčuje se i technika střídání, tj. přesouvání dítěte několikrát v průběhu kojení od jednoho prsu k druhému. Při problémech zapůjčujeme domů kojeneckou váhu.

 

ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMŮ

  • Je-li v rodině alergik (rodiče, sourozenec) a dítě není kojené, lze používat mléka označená H.A. (HypoAlergenní). U nekojených nadměrně ublinkávajících dětí můžete používat mléka označená A.R. (AntiRefluxní), bohužel podle studií je jejich efekt zanedbatelný. Ublinkává-li nadměrně dítě kojené, lze použít přípravek Nutriton, efekt je opět sporný. Rozdělejte 1-2 odměrky do 10-20 ml mateřského mléka a podejte před kojením. Je nutné sledovat konzistenci stolice ( je tendence k zácpě), v takovém případě snižte dávku či úplně vysaďte. U kojených i nekojených ublinkávajících dětí je nutné dostatečné odříhnutí (i několikrát během krmení) spolu se zvýšenou polohou postýlky (sklon cca 30 st.).
  • Příkrm vždy podávejte lžičkou, nenaplňujte ji až po okraj. Konzistence by měla být dostatečně jemná, děti stravu zpočátku sají. Lžička je novinka, navíc nové chutě, nová konzistence – nespěchejte!! Nepřidávejte sůl, cukr, med - ledviny ještě nedokážou vše vyloučit, je nebezpečí jejich poškození. Ovoce i zeleninu podávejte vždy bez slupek. Vždy pouze 1 nový druh, počkejte 2-3 dny než se podá nový druh. Při postupném přidávání tuhé stravy doplňte příjem tekutin o dětský čaj, nejlépe slazený pouze laktózou,  černý čaj je nevhodný, snižuje vstřebávání železa a vápníku ze stravy. Pít z hrnečku, zpočátku se savičkou (cca od 6 měsíců).

  • Kojené miminko i miminko na umělé výživě bez prokázané potravinové alergie začíná s částečným ochutnáváním rizikových potravin od ukončeného 4. měsíce věku, jde o preventivní opatření proti vzniku potravinové alergie. Do stravy se zařadí mléčná a vaječná bílkovina, lepek a ryba. Během jednoho týdne 1x podejte lžičku bílého jogurtu a do něj přidejte trošku nastrouhaného dětského piškotu (musí obsahovat lepek, pozor tedy na bezlepkové piškoty) a 1x podejte lžičku bílého jogurtu a do něj přidejte trošku nastrouhaného vařeného vaječného bílku. Toto opakujete každý týden až do ukončeného 6. měsíce věku. 1x za měsíc podejte také rybu, stačí 1-2 lžičky (ideální je příkrm s rybou dle aktuální nabídky firem s výživou). 

  • S plným příkrmem, který postupně nahrazuje mléčnou dávku, se pokračuje od ukončeného 6. měsíce věku. Začínejte zeleninou, ovoce je sladké, děti si zvyknou na sladkou chuť, zeleninu poté odmítají. Pokud i tak příkrmy nechtějí, zkuste přidat do jídla trochu mléka. Stravu nabízejte po malých dávkách, poté vždy dokojte (dodejte mléko). Jakmile sní 120-200 ml příkrmu, není již třeba dodávat po jídle mléko (kojit). Přidá se masozeleninový příkrm - 3 stupňové zavádění příkrmů: 3 dny samotná mrkev (brokolice) - pokud dítě snáší, pak další 3 dny mrkev (brokolice) + brambory (rýže, těstoviny) - pokud dítě snáší, přidat maso (drůbež, králík, ryba, hovězí, vepřové). Ve vyráběných příkrmech je garantované a hlídané množství škodlivin při mnohem přísnějších limitech než jsou pro dospělé. Pokud vaříte  masozeleninový příkrm sami - dát 6x týdně maso (20g), 1x týdně přidat vařený žloutek.

  • Postupně nahradíte další mléčné dávky dopoledními a odpoledními svačinami - ovocné pyré, jogurt - jogurt lehký, ne smetanový, nejlépe s živými bakteriemi, zpočátku pouze bílý, později s ovocem, vynechat citrusy, jižní ovoce a vanilku. S přibývajícími zuby a věkem je hrubší konzistence příkrmů. Dítě i nadále potřebuje asi 500 ml mléka denně event. ve formě mléčných výrobků (jogurty, sýry). Do konce 1. roku nepodávejte kravské mléko (obsahuje málo vitamínů, málo železa) a tvaroh (obsahuje velké množství bílkovin – zátěž pro ledviny - a je tučný). Podáváme kaše s lepkem - ovesné, žitné, pšeničné, ječné. Klasická krupicová kaše není vhodná, je hůře stravitelná a bez přidávaných vitamínů. Podávat lžičkou, ne z lahve.
       
  • Od 8. měsíce můžete dávat pečivo - chléb, rohlík. Celozrnné pečivo u miminek není vhodné pro riziko vdechnutí semínek. Sladké pečivo obsahuje mnoho cukru, nepodávat.

  • Od ukončeného 1.roku je možné dávat kravské mléko, vždy plnotučné, ideálně v BIO kvalitě. Lepší jsou ale batolecí mléka obohacená o vitamíny. Od ukončeného 2. roku můžete dávat kravské mléko se sníženým množstvím tuku - polotučné, od 5. roku věku lze v rámci redukční diety dávat mléko nízkotučné.


    Vhodné potraviny:
    zelenina: okurka, cuketa, dýně, baklažán, fenykl, kořen petržele, mrkev, kedluben, špenát, pórek, květák,zelí, kapusta, chřest, salát, čekanka
    ovoce: hrušky, sladká jablka, meloun, avokádo, vinné hrozny, borůvky, švestky, meruňky
    maso: drůbeží, jehněčí, telecí, králičí
    oleje: slunečnicový, kukuřičný, olivový
    šťáva: jablečná, hrušková, hroznová

    Nevhodné potraviny do konce 1. roku:
    citrusy i šťávy, kiwi, ananas, mango, ovocné džusy, černý i zelený čaj
    med, čokoláda, šlehačka, zmrzlina, pudinky, kakao
    sůl, koření, uzeniny