Nahoru
Domů
O nás
Důležité
Aktuálně
Ceník
Pro rodiče
Ke stažení
Prevence
Očkování
Domů
Editace
Špatné heslo
Text
Text
KOJENÍ
Kojení – optimální výživa do ukončeného 6. měsíce věku, bez omezování délky a frekvence, nejsou potřeba žádné další tekutiny. Nejsou doporučeny žádné diety pro kojící matky z důvodu prevence alergie. Jak poznáte, že dítě od Vás dostatečně pije? Denně by mělo pomočit 6-8 plen, stolice by měla mít vzhled a konzistenci míchaných vajíček tzn. žlutá (oranžová, i žlutozelená), kyprá, řídká, s četností 2-4 za den mezi 4. dnem a 4. týdnem, později i méně (není výjimkou 10-21 dní bez stolice u kojeného, ne neklidného a dobře prospívajícího dítěte). Pokud dítě málo přibývá na váze, je neklidné, stolice je hnědá (případně s hlenem), za den pomočí méně než 6 plen, kojení je delší než 50 min., pak může být důvodem nedostatek mateřského mléka. Přesto není nutné hned dítě začít přikrmovat umělým mlékem! Prvním krokem je kojení alespoň 8x denně každé 3 hodiny, zvláště důležité je to v noci. Osvědčuje se i technika střídání, tj. přesouvání dítěte několikrát v průběhu kojení od jednoho prsu k druhému. Při problémech zapůjčujeme domů kojeneckou váhu.
ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMŮ
Je-li v rodině alergik (rodiče, sourozenec) a dítě není kojené, lze používat mléka označená H.A. (HypoAlergenní). U nekojených nadměrně ublinkávajících dětí můžete používat mléka označená A.R. (AntiRefluxní), bohužel podle studií je jejich efekt zanedbatelný. Ublinkává-li nadměrně dítě kojené, lze použít přípravek Nutriton, efekt je opět sporný. Rozdělejte 1-2 odměrky do 10-20 ml mateřského mléka a podejte před kojením. Je nutné sledovat konzistenci stolice ( je tendence k zácpě), v takovém případě snižte dávku či úplně vysaďte. U kojených i nekojených ublinkávajících dětí je nutné dostatečné odříhnutí (i několikrát během krmení) spolu se zvýšenou polohou postýlky (sklon cca 30 st.).
Příkrm vždy podávejte lžičkou, nenaplňujte ji až po okraj. Konzistence by měla být dostatečně jemná, děti stravu zpočátku sají. Lžička je novinka, navíc nové chutě, nová konzistence – nespěchejte!! Nepřidávejte sůl, cukr, med - ledviny ještě nedokážou vše vyloučit, je nebezpečí jejich poškození. Ovoce i zeleninu podávejte vždy bez slupek. Vždy pouze 1 nový druh, počkejte 2-3 dny než se podá nový druh. Při postupném přidávání tuhé stravy doplňte příjem tekutin o dětský čaj, nejlépe slazený pouze laktózou, černý čaj je nevhodný, snižuje vstřebávání železa a vápníku ze stravy. Pít z hrnečku, zpočátku se savičkou (cca od 6 měsíců).
Kojené miminko i miminko na umělé výživě bez prokázané potravinové alergie začíná s částečným ochutnáváním rizikových potravin od ukončeného 4. měsíce věku, jde o preventivní opatření proti vzniku potravinové alergie. Do stravy se zařadí mléčná a vaječná bílkovina, lepek a ryba. Během jednoho týdne 1x podejte lžičku bílého jogurtu a do něj přidejte trošku nastrouhaného dětského piškotu (musí obsahovat lepek, pozor tedy na bezlepkové piškoty) a 1x podejte lžičku bílého jogurtu a do něj přidejte trošku nastrouhaného vařeného vaječného bílku. Toto opakujete každý týden až do ukončeného 6. měsíce věku. 1x za měsíc podejte také rybu, stačí 1-2 lžičky (ideální je příkrm s rybou dle aktuální nabídky firem s výživou).
S plným příkrmem, který postupně nahrazuje mléčnou dávku, se pokračuje od ukončeného 6. měsíce věku. Začínejte zeleninou, ovoce je sladké, děti si zvyknou na sladkou chuť, zeleninu poté odmítají. Pokud i tak příkrmy nechtějí, zkuste přidat do jídla trochu mléka. Stravu nabízejte po malých dávkách, poté vždy dokojte (dodejte mléko). Jakmile sní 120-200 ml příkrmu, není již třeba dodávat po jídle mléko (kojit). Přidá se masozeleninový příkrm - 3 stupňové zavádění příkrmů: 3 dny samotná mrkev (brokolice) - pokud dítě snáší, pak další 3 dny mrkev (brokolice) + brambory (rýže, těstoviny) - pokud dítě snáší, přidat maso (drůbež, králík, ryba, hovězí, vepřové). Ve vyráběných příkrmech je garantované a hlídané množství škodlivin při mnohem přísnějších limitech než jsou pro dospělé. Pokud vaříte masozeleninový příkrm sami - dát 6x týdně maso (20g), 1x týdně přidat vařený žloutek.
Postupně nahradíte další mléčné dávky dopoledními a odpoledními svačinami - ovocné pyré, jogurt - jogurt lehký, ne smetanový, nejlépe s živými bakteriemi, zpočátku pouze bílý, později s ovocem, vynechat citrusy, jižní ovoce a vanilku. S přibývajícími zuby a věkem je hrubší konzistence příkrmů. Dítě i nadále potřebuje asi 500 ml mléka denně event. ve formě mléčných výrobků (jogurty, sýry). Do konce 1. roku nepodávejte kravské mléko (obsahuje málo vitamínů, málo železa) a tvaroh (obsahuje velké množství bílkovin – zátěž pro ledviny - a je tučný). Podáváme kaše s lepkem - ovesné, žitné, pšeničné, ječné. Klasická krupicová kaše není vhodná, je hůře stravitelná a bez přidávaných vitamínů. Podávat lžičkou, ne z lahve.
Od 8. měsíce můžete dávat pečivo - chléb, rohlík. Celozrnné pečivo u miminek není vhodné pro riziko vdechnutí semínek. Sladké pečivo obsahuje mnoho cukru, nepodávat.
Od ukončeného 1.roku je možné dávat kravské mléko, vždy plnotučné, ideálně v BIO kvalitě. Lepší jsou ale batolecí mléka obohacená o vitamíny. Od ukončeného 2. roku můžete dávat kravské mléko se sníženým množstvím tuku - polotučné, od 5. roku věku lze v rámci redukční diety dávat mléko nízkotučné.
Vhodné potraviny:
zelenina: okurka, cuketa, dýně, baklažán, fenykl, kořen petržele, mrkev, kedluben, špenát, pórek, květák,zelí, kapusta, chřest, salát, čekanka
ovoce: hrušky, sladká jablka, meloun, avokádo, vinné hrozny, borůvky, švestky, meruňky
maso: drůbeží, jehněčí, telecí, králičí
oleje: slunečnicový, kukuřičný, olivový
šťáva: jablečná, hrušková, hroznová
Nevhodné potraviny do konce 1. roku:
citrusy i šťávy, kiwi, ananas, mango, ovocné džusy, černý i zelený čaj
med, čokoláda, šlehačka, zmrzlina, pudinky, kakao
sůl, koření, uzeniny
Heslo
Heslo