Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 

MUDr. Martin Řáha

praktický lékař pro děti a dorost

zdravotní sestra: Dana Bogačíková

Březenecká 4804, Chomutov
tel. : 474 655 707

Domů

Očkování

Povinné očkování

V jakém věku se aplikují vakcíny proti jednotlivým nemocem.
Názvy očkovacích látek.

Dětský očkovací kalendář v ČR platný k 1. 1. 2022 »

 

Nadstandardní očkování

Názvy očkovacích látek, proti kterým nemocem a věk, kdy se aplikují.
Užitečné odkazy k nadstandardnímu očkování.


MENINGOKOK B (Bexsero, Trumenba), MENINGOKOK ACWY (Nimenrix, Menveo)
– očkování proti typu B a typům ACWY se přednostně doporučuje ve věkové skupině 0-4 roky a 15-20 let, očkovat lze samozřejmě i v ostatních věkových skupinách. Očkovací schéma se dle typu vakcíny a dle věku začátku očkování skládá z 1-4 dávek, přeočkování následuje každých 5 let dle míry rizika rodiny u kombinovaných vakcín s typy ACWY, u typu B nebyla nutnost přeočkování stanovena.

Cena včetně očkovacího servisu (200,-Kč) za 1 dávku = cca 2000,-Kč u meningokoka B, cca 1200,-Kč u kombinované vakcíny ACWY. Očkování proti meningokokům všech skupin je od roku 2020 plně hrazené u dětí do 2 let věku a od roku 2022 u dětí mezi 14.-15. rokem věku.


KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA (FSME Immun, Encepur)
očkovat lze dítě starší 1 roku, ale běžně se doporučuje očkovat až mezi 4-6 rokem věku. Základní očkovací schéma se skládá ze 3 dávek, přeočkování následuje každých 3-5 let.

Cena včetně očkovacího servisu (200,-Kč) za 1 dávku = cca 800,-Kč.


ŽLOUTENKA A (Havrix, Avaxim, Vaqta)
proti žloutence typu A lze očkovat od 1 roku věku. Pro celoživotní ochranu jsou potřeba 2 dávky.

Cena včetně očkovacího servisu (200,-Kč) za 1 dávku = cca 1000,-Kč.


PLANÉ NEŠTOVICE (Varilrix, Priorix Tetra)
Varilrix je očkování proti planým neštovicím, Priorix Tetra si může rodič zvolit jako alternativu zdravotní pojišťovnou plně hrazeného očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (obsahuje navíc očkování proti planým neštovicím). Jsou potřeba 2 dávky.

Cena včetně očkovacího servisu (200,-Kč) za 1 dávku Varilrix = cca 1500,-Kč.


ROTAVIRY (Rotarix, Rotateq)
očkují se kojenci mezi 6. a 24. (32.) týdnem věku, první dávku je nutné podat nejpozději do 12. týdne věku, vakcína se kape do úst.

Cena včetně očkovacího servisu (200,-Kč) za všechny (dle typu vakcíny 2 nebo 3) dávky = 3300,-Kč.


HPV (Cervarix, Gardasil, Gardasil 9)
- očkování proti lidskému papilomaviru, který vyvolává maligní onemocnění - rakovinu a bradavice genitálního ústrojí, rakovinu řiti a dutiny ústní. Od 15 let věku jsou potřebné 3 dávky vakcíny.

Cena včetně očkovacího servisu (200,-Kč) za 1 dávku:
cca 1800,-Kč Cervarix
cca 2000,-Kč Gardasil
cca 3200,-Kč Gardasil 9
(U dívek i u chlapců mezi 13. a 14. rokem věku jde o očkování hrazené zdravotní pojišťovnou).


CHŘIPKA - děti, které nebyly dosud proti chřipce očkované, by měly dostat 2 dávky v intervalu cca 6-ti týdnů až 2 měsíců. 2 dávkové schéma se doporučuje zpravidla do 9 let. V ostatních případech stačí podání 1 dávky, očkování se opakuje každý rok.

Cena včetně očkovacího servisu (200,-Kč) za 1 dávku = cca 450,-Kč.Očkujeme u nás nebo v očkovacím centru na poliklinice v Chomutově, 4.patro, tel. 477751655, očkují tam v pondělí 7-11 a 13-15.00 hod. a ve středu 7-11 a 13-17.00 hod.

Na možnost příspěvku na očkování se ptejte u své zdravotní pojišťovny.

 

Více o očkování a o nemocech proti kterým se očkuje se dozvíte na stránkách:
Česká vakcinologická společnost ČLS JEP: www.vakcinace.eu »
Stránky o očkování RNDr. Marka Petráše: www.vakciny.net »
Očkovací centra AVENIER: www.ockovacicentrum.cz »
Státní zdravotní ústav: www.szu.cz »

 
 
Zobrazit informaci o nadstandardním očkování Skrýt informaci o nadstandardním očkování

 

Reakce po očkování

Přehled možných reakcí, jaké léky podávat.
Hlášení neočekávaných reakcí.

Reakce po očkování závažné

Nejnebezpečnější je alergická reakce s anafylaktickým šokem, která se ale vyskytuje extrémně vzácné (1 reakce na 1000 000 podaných dávek). Pro Vaší informaci - anafylaktický šok mohou kromě očkování vyvolat jakékoli cizorodé látky vpravené do organizmu – u dětí je nejčastější příčinou anafylaktického šoku jídlo.

Ve vlastním zájmu dodržujte preventivní postup a po každém očkování počkejte u nás v čekárně po dobu 30 minut.

Reakce po očkování nezávažné

Horečka (teplota vyšší než 38 st C)
U některých dětí se po očkování vyskytuje horečka. Pokud se objeví, bývá to většinou za několik hodin po očkování u neživých vakcín (očkování hexavakcínou, proti pneumokokům, meningokokům, žloutence, klíšťové encephalitidě a proti chřipce) nebo s odstupem několika dnů (cca 7-10) po podání živé vakcíny (očkování proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím a proti planým neštovicím).
Pokud má dítě jen zvýšenou teplotu, tedy mezi 37 a 38 st C, léky nepodávejte, jen teplotu pravidelně kontrolujte. Pokud je teplota vyšší než 38 st C, podejte léky na snížení horečky (Paracetamol nebo Ibuprofen), a to ve formě čípku nebo sirupu pro ty mladší a v tabletách pro ty starší. Dávkování jednotlivých léků najdete v příslušných příbalových letácích nebo na internetu.

Bolestivost a zarudnutí/zatvrdnutí v místě vpichu
Není to časté, ale vyskytuje se. Bolestivost řešte stejně jako při teplotě, tedy podejte Paracetamol nebo Ibuprofen. Místní zarudnutí se nijak zvlášť neřeší, můžete postižené místo chladit. Místní zatvrdnutí ve svalu nevyžaduje žádnou péči, během několika dní se samo vstřebá.

Únava a podráždění dítěte
U některých dětí po aplikaci očkování pozorujeme změnu v projevech a v chování. Tato změna trvá krátce, dle našich zkušeností se objevuje typicky v den očkování. Děti mohou být plačtivější než obvykle, mohou být podrážděné, mohou vyžadovat více spánku někdy častější kojení, někdy naopak prso nechtějí. Jak bude dítě reagovat a zda vůbec, nelze dopředu odhadnout.

Hlášení neočekávaných reakcí po očkování lékaři či na SÚKL

U vakcín hlásíme/hlásíte jakoukoliv alergickou reakci, teploty vyšší než 38,5 trvající déle než 3 dny, jakékoliv teploty trvající déle než 7 dnů, lokální reakce v místě aplikace nad 10 cm v průměru a/nebo přetrvávající déle jak 14 dnů.

 
Zobrazit informaci o reakcích na očkování Skrýt informaci o reakcích na očkování