Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Prevence zubního kazu

Doporučení k péči o dětský chrup

Preventivní opatření k omezení rizika vzniku zubního kazu zahrnují pravidelné a účinné čištění zubů, aplikaci fluoridových přípravků a omezení frekvence příjmu sacharidů ve výživě.

Preventivní prohlídky u stomatologa se absolvují 2x ročně, první prohlídka následuje po prořezání prvního zubu (6. až 12. měsíc věku). Nejnáchylnějším obdobím pro vznik zubního kazu je období po prořezání zubu do dutiny ústní, povrch zubu - sklovina - takzvaně maturuje, dozrává. Prořezání první stoličky je nejpozdnější období pro odstranění dudlíku, pokud jej dítě ještě používá. Při jeho pokračujícím užívání hrozí špatné postavení zubů nebo špatný vývoj čelisti, vzniká tzv. otevřený skus.

Chrup se čistí 2x denně, ráno a večer. Minimálně do 8 let rodiče dočišťují a až do 10 let čištění kontrolují. Používá se extra měkký zubní kartáček, pracovní hlavice by měla být malá pro snadnou manipulaci a dostupnost v postranním úseku. Ideální jsou krouživé pohyby kartáčkem, nesmíme zapomínat na plošky zadních zubů a vnitřní stranu zubů. Po kompletním prořezání mléčného chrupu lze používat mezizubní kartáček (nutné je zaškolení u stomatologa nebo dentálního hygienisty).

Zubní pastu je možné používat už od prořezání prvního zubu, složení vč. množství fluoridu se liší dle věku. Při zvýšené kazivosti zubů lze od 3 let jednou za 1-3 měsíce po vyčištění zubů znovu přečistit profylaktickým prostředkem Elmex gelée. V mladším předškolním věku se dává nepatrné množství zubní pasty sotva potřísňující konce štětin kartáčku, pro starší předškolní věk se použije množství pasty odpovídající velikosti hrášku, ve školním věku a pro dospělé pokrývá zubní pasta dvě třetiny pracovní plochy kartáčku.

Pár rad - nepoužívejte stejnou lžičku na ochutnávání stravy a následně ke krmení, neolizujte savičku kojenecké láhve ani dudlík, nenechte dítě popíjet sladké ovocné nápoje během dne, omezte podávání sladkostí mezi jídly, večer a v noci nabízejte pouze čistou vodu, omezte či zcela vylučte noční kojení dle libosti po 18. měsíci věku.

Další informace zde:

http://www.zuby.cz

http://www.zdravezuby.cz/