Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Rady a doporučení pro péči o miminka

  • Na první vycházku s miminkem v letních i zimních měsících můžete od 7. dne věku. Vyjímkou jsou nedonošené děti. Vycházku vynechte, je-li venkovní teplota nižší než minus 5-6 stupňů Celsia, při silném dešti či silném větru. Začněte 30 minutami pobytu venku, každý den pak přidávejte 15 minut. V letních měsících používejte opalovací krém s vysokým faktorem. I přes používání opalovacích krémů se však dítě do 3 let nemá opalovat. Oblékáme mimo letních měsíců dle pomůcky “dát o jednu vrstvu oblečení víc, než máme sami“. Známkou přehřátí jsou potničky, známkou prochlazení neklid, pláč, chladné ruce a nos, dalším příznakem může být škytavka (stejně jako po překrmení miminka). Platí ale, že je-li teplý nos (nebo zátylek), pak není dítěti zima.
  • Pokud dítě při krmení nenapolyká vzduch, nemusí dojít k odříhnutí. Vždy se ale o odříhnutí pokuste. Vyčkejte na odříhnutí asi 10 minut, čekat déle není nutné. Miminko v prvních dvou týdnech často škytá, jde o projev dráždění bránice od naplněného žaludku. Spontánně to vymizí. Doporučenou polohou v postýlce je poloha vleže na zádech po celou dobu spánku. Spánek na bříšku a na boku není vhodný. Není vhodné používat polštáře či jiné měkké podložky pod ležícího kojence. Na lůžku by neměly být přítomny žádné měkké hračky ani jiné předměty, které by mohly způsobit zakrytí obličeje dítěte. Poloha miminka NA BŘÍŠKU spolu s KOUŘENÍM v domácnosti je dávána do souvislosti se syndromem náhlého úmrtí kojence!! Mimo prevenci je možné zakoupit hlídací podložku pod matraci, monitorující dechovou aktivitu miminka. Je vhodná spíše pro nedonošené děti (narozené před 34. týdnem těhotenství), které mají častěji sklon k delším dechovým pauzám. Dítě smí spát s rodiči, pokud rodiče nekouří a neužívají tlumivé látky.
  • Během celého prvního roku života je nutné dodávat vitamin D, dávejte jednu kapku jednou denně. Kojeným dětem, které nedostaly vitamin K v porodnici injekčně, dávejte do jejich 3. měsíce věku vitamin K jednu kapku jednou týdně. Od prořezání prvních zoubků je nutné je čistit 2x denně, lze používat rovnou zubní kartáček a dětskou zubní pastu (množství pasty o velikosti zrnka rýže). V noci nepodávejte slazené nápoje. První návštěvu u zubaře plánujte od prořezání prvních zoubků mezi 6. a 12. měsícem věku.
  • Doba denního koupání jako součást večerního rituálu je pryč, dermatologové upřednostňují koupel jen 2-3x týdně, v lázni 37 st. C teplé, do které je možné přidat léčebnou olejovou koupel na bázi rostlinných nebo minerálních olejů. Místa vlhké zapářky pod krkem, v podpaží, v plenkové oblasti je možné omýt nedráždivým jemným dětským mýdlem. Délka koupele by neměla přesáhnout 10 minut. Pokud používáte oleje, pak přiložením ručníku kůži jen jemně osušte (jinak olejový film z kůže setřete). Je-li pokožka podrážděná, vykoupejte miminko pouze v čisté vodě bez použití mycích prostředků. Koupat začněte až po zhojení pupku. Hlavičku stačí umýt jednou za týden dětským mýdlem, od půl roku věku můžete použít dětský šampon. Tvoření mastných šupin na temeni hlavy (seborhoea) je fyziologické. Lze vyzkoušet Linola šampon, Sebclair šampón apod., dobře fungují. Do postižených míst lze také lehce vetřít dětský hydratační krém nebo slunečnicový olej. Co s potničkami? Stačí místa otírat odvarem z černého čaje, řepíku nebo dubové kůry. Při opruzení v plenkové oblasti postupujte stejně. Bude-li to nutné, k doléčení Vám předepíšeme léčebnou pastu. Nos čistit jen podle potřeby, aby byl volný. Uši nečistit štětičkami, uši mají samočistící schopnost. Je-li kůže zvukovodu maximálně čištěná, vysušuje se a následně se vytváří více mazu. Se stříháním nehtů již nemusíte čekat do 6 týdnů věku, lze je ostříhat kdykoliv po narození.
  • Nenechte své dítě plakat, pokuste se zjistit co je příčinou neklidu a zvažte tyto možnosti: 1)dítě je hladové a chce jíst 2)dítě chce sát, i když nemá hlad 3)dítě chce být chováno 4)dítě se nudí a chce stimulovat 5)dítě chce přebalit 6)dítě je unavené a chce spát. Častou příčinou jsou v prvních 3.-4. měsících věku kojenecké koliky - viz samostatný článek. 
  • U chlapců do 2-3 let věku je slepení předkožky zcela normální a mělo by se samo postupně uvolňovat. U starších kojenců, od cca 12 měsíců věku, lze jemným tahem po koupání uvolnění dopomoci, je potřeba jemného tahu, neužívejte velké síly, předkožku můžete poranit. Přetrvávající slepení předkožky se lékařem uvolňuje po 3. roce věku, mladším jen pokud mají zánět předkožky nebo při opakovaných infekcích močových cest. Bělavá různě velká ložiska prosvítající předkožkou, není-li to spojené s otokem a zarudnutím předkožky, jsou normální, jde o mázek.
  • U dívek je nutné prohlížet zevní genitál k vyloučení slepování malých stydkých pysků. Nejčastěji k tomu dochází v dolní části genitálu u hráze, je zde pak viditelná tenká blanka. Důležitá je hygiena, nejen oplachování ale i oddalování malých stydkých pysků od sebe. Očista (od mastí, krémů, mázku, stolice) mezi malými a velkými stydkými pysky je v pořádku, oblast poševního vchodu však omývejte opatrně, aby nedošlo k zanesení do pochvy. Přilepení malých stydkých pysků k velkým je naopak normální a uvolní se postupně samo.