Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Léčba střevního infektu

Je nutné pečlivě hlídat, kolik dítě vypije tekutin, kolik vymočí a kolik má za den stolic. Hlavně děti do 1 roku věku snadněji ztrácí tekutiny, což může být nebezpečné!! V případě, že má dítě teplotu nad 38 st.C, srážíme jí obvyklými prostředky, nepoužíváme čípky, neboť by průjem ještě zhoršily. V případě, že dítě výrazně bolí břicho nebo se ve stolici objevila krev, vždy vyhledejte lékaře. Je nutné, aby dítě rodič pravidelně během dne kontroloval. V případě, že dítě přestává močit nebo má mnohokrát se opakující vodnatou stolici, je unavené, spavé, má suché rty a sliznice, těžce navazuje kontakt s okolím-je nutná hospitalizace!

Plně kojené dítě nepřestáváme kojit, mezi kojením nabízíme po lžičkách dle chuti dítěte tekutiny, lze podávat minerální nesycené vody (sycené zbavit bublin mícháním nebo převařením). Čaj bez přidání glukozy a elektrolytů by neměl být k zavodňování používán. Má-li dítě umělé mléko, toto v prvních 12-24 hodinách vysazujeme a dodáváme jen tekutiny jako výše, k tomu je možné dodat buď rýžový odvar: 1 vrchovatá polévková lžíce na 1 litr vody asi hodinu vaříme, poté zcedíme a protlačíme zrna do zbylé tekutiny a doplníme převařenou vodou do celkového množství ½ litru. Místo vaření rýže lze použít nemléčnou rýžovou kaši (1 kávová lžička nemléčné kaše na 100ml vody). Nebo lze dodat mrkvový odvar: cca 2-3 mrkve dát do ½ litru vody, vařit do měkka, ve zbytku vody rozmixovat, dle potřeby dosladit Glukopurem. Tekutiny podáváme stejně jako kojeným dětem. Později lze použít u nekojených dětí speciální mléko při průjmových onemocněních s nižším či nulovým množstvím laktozy (mléčný cukr), zpočátku lze naředit v rýžovém či mrkvovém odvaru (poměr např. 1:1), později samotné. Pak se vrátíme k mléku, na které bylo dítě zvyklé.

Dětem starším 6-ti měsíců lze podat také dietní suchary, rohlíky (ne čerstvé), slané tyčinky, později i piškoty, vařené brambory (mladším namačkané), vařená mrkev (mladším namixovaná), vařená rýže, bramborová kaše namíchaná z vody, maso libové vařené nebo dušené jen ve vlastní šťávě (kuře, krůta, králík), z ovoce jen banány, jablka škrábaná bez slupky, borůvky, po několika dnech lze podat i nevaječné těstoviny, ale bez tuku ( pozor i v sýrech je tuk), solit dle libosti, sladit Glukopurem. Nepodávat mastné věci - máslo, oleje, tuky, uzeniny, kakao, čokoládu. Nepodávat smažené pokrmy. V průběhu léčby je výhodné přidat jogurt s živou florou (Activia jogurty) nebo nápoje s živou florou (Actimel).

K dietě přidáváme volně prodejné preparáty z lékárny jako je Smecta (různá tolerance dětmi), Hylak forte (je kyselý, ale některým dětem nevadí), Enterol, Enticon, Tasectan (je bez chuti, dá se schovat do jídla či pití), Hidrasec, dle věku Endiaron apod.

Při zvracení podávejte tekutiny po malých porcích, mladším dětem po lžičkách, starším doporučte jen upíjet z hrnku (vypít cca 1 hrnek o objemu 250ml za 1-1,5 hodiny). Z léků lze proti zvracení podat Kinedryl nebo volně prodejné bylinkové praparáty z lékárny.