Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Očkování proti rotavirům

Co je rotavirová střevní infekce?

Původcem onemocnění jsou rotaviry. Nejčastěji se infekce vyskytuje u dětí do 5 let věku při prvním kontaktu s touto nákazou, s maximem výskytu mezi 6. a 24. měsícem věku. Průběh může být různě závažný, od lehkého až po těžké, život ohrožující stavy s nutností hospitalizace. Rotaviry jsou ve vnějším prostředí velice odolné. Na rukou přežívají několik hodin, na předmětech několik týdnů až měsíců. Onemocnění se přenáší z člověka na člověka prostřednictvím stolicí kontaminovaných rukou (nedostatečná hygiena rukou po toaletě nebo po kontaktu se stolicí nemocného dítěte) nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. 

Výskyt

Rotavirová střevní infekce se vyskytuje nejčastěji v zimních a v časných jarních měsících roku. Je možné se infikovat od jedince, u kterého nákaza probíhá lehce nebo bezpříznakově. Infekce nezanechává dlouhodobou imunitu, opakovaný sezonní výskyt onemocnění je běžný.

Příznaky onemocnění

Doba od nákazy k propuknutí infekce trvá 1 až 3 dny (většinou méně než 48 hodin).

Viry jsou stolicí vylučovány i dva dny před začátkem průjmu a do deseti dnů po odeznění příznaků, nejvíce v prvních 4 dnech potíží. Onemocnění začíná náhle zvracením, během 24 hodin se přidává vodnatý průjem a horečka. Průjem obvykle trvá 2 až 6 dní. Nejzávažnější komplikací je rychlé odvodnění organismu (dehydratace).

Prevence

Závažným průběhům, spojených s hospitalizací dítěte, lze předcházet očkováním. Očkování neochrání proti vzniku onemocnění, jen upravuje průběh onemocnění do lehké formy, která je léčebně zvládnutelná v domácích podmínkách.

K očkování se používá vakcína Rotarix, která se podává ve 2 dávkách a vakcína Rotateq, která se podává ve 3 dávkách. Obě vakcíny se podávají nakapáním do pusy dítěte.

Příbalové letáky jsou k nahlédnutí na www.sukl.cz