Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Očkování proti HPV infekci

Co je HPV (human papilomavirus) infekce?

Existuje více než 100 typů virů HPV. Přibližně 40 z nich může infikovat genitálie a dutinu ústní. Typy HPV, které jsou klasifikovány jako „vysoce rizikové“, mohou vyvolat nádorové onemocnění genitálií, řitního otvoru, nádory hlavy a krku, a to u žen i u mužů. Typy HPV s „nízkým rizikem“ mohou vyvolat genitální a anální bradavice a  papilomy v dutině ústní. HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce současnosti. Mezi vysoce rizikové typy patří typ 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 a mezi nízko rizikové patří typ 6, 11.

Výskyt

S HPV infekcí se setká 80% populace. HPV se týká všech sexuálně aktivních žen i mužů v každém věku. Teenagerů, mladých i zralých dospělých. K nákaze dochází nejčastěji mezi 18 a 25 lety, tedy krátce po zahájení sexuálního života. Riziko přenosu a nákazy je ale celoživotní, zvyšuje se s každým novým sexuálním partnerem. HPV ale rozhodně není známkou promiskuity, nakazit se můžete již od Vašeho prvního sexuálního partnera. HPV se může přenést při všech sexuálních aktivitách (vaginální sex, anální sex, orální sex, mazlení). Kondom snižuje riziko přenosu, ale není dokonalou ochranou. Nakažený většinou nemá žádné příznaky ani zdravotní potíže, proto se takto infekce velmi rychle a jednoduše šíří.

 Průběh onemocnění

 Ve většině případů se náš organizmus HPV zbaví pomocí vlastní obranyschopnosti. U zhruba 20 % nakažených se tak ale bohužel nestane, infekce HPV v těle přetrvá a dojde u nich k rozvoji onemocnění. Nejčastějším onkologickým onemocněním, které je způsobeno infekcí HPV (nejčastěji typy HPV 16 a 18), je rakovina děložního čípku. HPV infekce způsobuje ale i další typy rakoviny. U žen je to rakovina zevních rodidel a vaginy. U mužů rakovina penisu. U obou pohlaví může HPV způsobit rakovinu análního otvoru a rakovinu v oblasti hlavy a krku. Genitální bradavice a nenádorové projevy v dutině ústní jsou způsobeny v 90 % případů HPV typy 6 a 11. Je to velmi frustrující onemocnění, které se bohužel po vyléčení velmi často vrací.

Očkování

Zdravotní pojišťovny plně hradí všechny u nás dostupné vakcíny a to Cervarix (chrání proti typu 16,18), Gardasil (chrání proti typům 6, 11, 16, 18) a Gardasil 9 (chrání proti typům 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58)

Příbalové letáky jsou k nahlédnutí na www.sukl.cz

Další informace najdete na www.hpv-college.cz a www.hpv-ockovani.cz