Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Ochrana před sluncem, zdravé opalování

Přestože působení slunečního světla má své pozitivní účinky (především pomáhá psychické svěžesti a UV záření je potřebné k přeměně vitamínu D na jeho aktivní formu), je třeba upozornit i na celou řadu nepříznivých účinků. Kromě spálení kůže je to její předčasné stárnutí a možné reakce, které vznikají při snížené odolnost vůči slunečnímu záření.

Zásady ochrany před nepříznivými účinky UV záření jsou: nevystavovat se polednímu slunci, pobyt ve stínu, používání oděvu, používání slunečních brýlí, používání kvalitních ochranných krémů (důležitý je kvalitní filtr UVA i UVB, odolnost proti otěru a vodě, ochranný faktor). Ochranný faktor je číslo, které udává, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika poškození nebo spálení, než kdybychom opalovací přípravek nepoužili. V principu platí, že čím vyšší je ochranný faktor opalovacího krému, tím delší dobu můžeme na sluníčku strávit bez rizika spálení. Důležitý je i fototyp pokožky, máme 4 základní typy, od světlé pokožky po tmavou. Minimální doporučený ochranný faktor je 25, pro děti 50+.

Rady

Děti mladší jednoho roku nemají být nikdy vystavovány přímému slunci. I když jsou ve stínu a pod slunečníkem, chraňte je vždy navíc lehkým oblečením.

Pokud vaše dítě odjíždí na tábor, dohlédněte, aby s sebou mělo ochranný krém a aby byli vedoucí tábora dobře informováni o nebezpečí pobytu na slunci a zajistili dohled nad tím, aby vaše dítě krémy používalo.

Vystavování se slunečnímu záření výrazně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže, zrychluje stárnutí pokožky a způsobuje poškození očí.

Informace

UV parsky jsou neviditelné. Mohou způsobovat pálení očí nebo oslepovat. Vždy používejte brýle s UV fitrem minimálně 400, kategorie 3 - 4.

UV paprsky částečně procházejí i mraky. Skrz závoj mraků může proniknout i 90% UV paprsků. Chraňte se, i když je zataženo!

UV záření dosahuje obvykle svého maxima kolem poledně. Vyhýbejte se přímému pobytu na sluníčku mezi 12 a 16 hodinou.

Sníh na horách, mořská pěna a písek odráží velké množství UV paprsků. Požívejte vždy tmavé sluneční brýle s UV filtrem kategorie 3 - 4, s vhodným tvarem rámečku, který cloní co nejvíce slunečního záření z okolí. Nanášejte často opalovací krémy s minimálním ochraným faktorem 25, pro děti 50+..

Užívání některých léků, parfémů a deodorantů může na slunci způsobovat alergie a vážné popáleniny. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pokud máte mateřské znaménko, které mění tvar, roste, svědí nebo z něj vypadávají chloupky, konzultujte svého dermatologa!