Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Noční pomočování

Za noční pomočování se považuje nedobrovolný únik moči u dítěte staršího 5 let, který je častější než 2x za měsíc. Pomočování dětí starších než 5 let je velmi časté. Frekvence pomočování je podobná ve všech státech, bez rozdílu národností a ras, chlapci se pomočují častěji než dívky. Je potřeba si uvědomit, že noční pomočování není chyba vašeho dítěte. Byla prokázána genetická predispozice, jestliže se pomočoval jeden rodič, je pravděpodobnost, že se bude pomočovat jeho dítě 50 %, pomočovali-li se oba rodiče, pak je pravděpodobnost pro vaše dítě až 75 %.

Pomočování se rozděluje na  primární a sekundární. Pokud dítě trpí primární enurezou (pomočováním), znamená to, že se od kojeneckého věku pomočuje stále. Sekundární enureza se objeví po suchém intervalu delším než 6 měsíců.

Pomočování je stresujícím faktorem, netrápí jen vás, ale i dítě samotné. Výsledkem pomočování mohou být psychické problémy, pocity životní nepohody a méněcennosti, zhoršené školní výsledky vašeho dítěte. Strach z dalšího pomočení vede ke zhoršenému spánku, a tím pádem i k horšímu soustředění během dne. Děti se nechtějí zúčastňovat společných výletů a škol v přírodě, protože se bojí, že by k úniku moči mohlo dojít mezi spolužáky, a zbytečně se tak vyčleňují z kolektivu, stydí se.

Máte-li s Vaším dítětem tyto potíže, přijďte se k nám poradit. Ve spolupráci s dětským nefrologem (MUDr. Jiří Valeš, Chomutov) provedeme potřebná vyšetření a následně Vám nabídneme vhodnou léčbu.

Pár praktických tipů jak v "době mokré" sobě i dítěti usnadnit život:  

  • Upravte dítěti jídelníček. Dítě by mělo ráno a dopoledne pít o něco více než ostatní. Od 17.-18. hodiny by už naopak pít nemělo. Ideální tekutinou je voda, vhodné jsou neslazené nápoje, ředěné ovocné šťávy.
  • Nacvičte s dítětem správný režim močení - v klidu, beze spěchu, pečlivě domočovat.
  • Ložní prádlo umístěte tak, abyste měli s případným převlékáním v noci co nejméně práce. Samozřejmostí je náhradní přikrývka.
  • Naučte se používat ochranné pomůcky jako podložku pod prostěradlo.
  • Ve chvíli, kdy se vy sami chystáte ulehnout, vzbuďte dítě a nechejte je vymočit. Dbejte na to, aby bylo dítě skutečně vzhůru a uvědomovalo si to.
  • Pro pobyt mimo domov zabalte dítěti více pyžamek, spodního prádla, eventuálně ochranných pomůcek. Na školu v přírodě nebo tábor pořiďte prací spací pytel. Lze využít pratelné spodní prádlo KidDream více zde: https: www.kiddream.cz
  • Zapomeňte na tresty a nevhodné poznámky. Trpělivě posilujte sebedůvěru svého potomka a vždy chvalte, i sebemenší úspěch se počítá!
  • Promluvte si o problému, jenž tíží vaše dítě, s pedagogy v mateřské školce nebo škole. Je potřeba, aby i oni řešili případnou "nehodu" stejně jako vy v klidu, trpělivě a laskavě.

    Další informace najdete zde: www.nocvsuchu.cz