Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Nachlazení

Nachlazení

Nachlazení (infekce horních cest dýchacích) je v převážné většině případů virového původu. Většina zdravých dětí prodělá 6-8 nachlazení za rok. Typický začátek zvýšené nemocnosti je spojen s nástupem do dětského kolektivu. Infekce se šíří kašlem a/nebo kýcháním. Je možné se nakazit i dotekem povrchu, na který nachlazená osoba kašlala nebo kýchala. Nachlazení nelze léčit, příznaky nachlazení lze pouze mírnit a je velmi obtížné se nachlazení bránit.

Příznaky

Nejčastějšími příznaky jsou: horečka trvající 1-3-(5) dnů, rýma nebo ucpaný nos, bolest v krku, kašel, může být přítomný chrapot. Dítě bývá neklidné, může mít menší chuť k jídlu a mít nižší aktivitu. Nachlazení obyčejně trvá 1-2-(3) týdny. Nachlazení může být komplikováno zánětem středního ucha, zánětem spojivek (hnisavá sekrece z očí), zánětem vedlejších nosních dutin nebo může dojít k potížím s dýcháním.

Léčba obecně

  • Zajistit dostatečný příjem tekutin a odpočinku
  • Při teplotě/bolestech podávat Paracetamol (Paralen, Panadol) nebo Ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen)
  • Při rýmě zkusit malým dětem odsát nos, starší naučit smrkat, smrkat každou nosní dírku zvlášť, používat nosní kapky a spreje s ohledem na věk a omezení délky podávání
  • při kašli do dvou let věku používat jen léky na zklidnění dráždivosti, od dvou let lze používat i léky s funkcí zvlhčení a následného odhlenění. Podrobnější informaci k postupu a který lék zvolit najdete na konci textu
  • Při bolestech v krku lze cucat pastilky nově i lízátka, stříkat spreje, kloktat. Léky jsou určeny pro děti od 3-4 let věku, většina obsahuje antiseptika a anestetika (ulevují od bolesti, znecitlivují, působí protiinfekčně)

Většinu nachlazení lze zvládnout bez návštěvy lékaře.

Prevence nachlazení

  • Časté mytí či dezinfekce rukou, důležité provádět hlavně po kašli, kýchání a smrkání, vhodná je i dezinfekce prostředí
  • Nepít ze společných hrnků, skleniček, nepoužívat společné příbory
  • Kašlat do rukávu, smrkat do papírových kapesníků, po použití kapesník vyhodit a umýt si či vydezinfikovat si ruce

Jak na kašel

Názvy léků jsou podružné, navíc je jich několik desítek. Lépe je držet se principu léčby a dle toho koupit lék v lékárně. Dávkování léku je vždy uvedeno na obalu.

Má-li dítě kašel v noci, tak ho vždy pouze tlumím. Nikdy nepodávám před nocí léky k odhlenění. Používám léky na tlumení kašle (na tlumení záchvatů, na suchý a dráždivý kašel). Příkladem je Sinecod, Levopront, Robitussin antitussicum, Fenistil, Prothazin, Dithiaden, Codein...přípravky z bylinek.

Má-li dítě kašel ve dne, tak záleží na tom, jaký kašel to je, zda dráždivý, suchý nebo nedráždivý vlhký s hlenem nebo obojí či něco mezi.

Má-li dítě kašel ve dne a je dráždivý, s častými záchvaty, kdy kašel je typicky suchý, bez hlenů, pak kašel tlumím jako v případě nočního kašle.

Má-li dítě kašel ve dne a je méně dráždivý, nezáchvatovitý, ať suchý či již navlhlý, mohu podávat léky na zvlhčení kašle (na produkci hlenu, odhlenění). Příkladem je Ambrobene (Ambroxol, Ambrosan…), Mucosolvan, Bromhexin, ACC, Robitussin junior či expektorans, Sinupret, Erdomed, přípravky z bylinek jako je jitrocel, břečťan, cibule…

Má-li dítě kašel ve dne, něco mezi dráždivým suchým a vlhkým s hleny, nebo se jedná o situaci, kdy nevíte, jaký má Vaše dítě kašel, lze využít i léků s kombinovaným účinkem (ten vždy obsahuje jak složku na tlumení záchvatů tak složku na pomoc s tvorbou hlenů a jejich odstraněním). Příkladem je Stoptussin, Ditustat, Bronchipret, některé bylinkové směsi.