Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Nachlazení

Léčba nachlazení

Nachlazení (infekce horních cest dýchacích) je v převážné většině případů virového původu. Většina zdravých dětí prodělá 6-8 nachlazení za rok. Typický začátek zvýšené nemocnosti je spojen s nástupem do dětského kolektivu. Infekce se šíří kašlem a/nebo kýcháním. Je možné se nakazit i dotekem povrchu, na který nachlazená osoba kašlala nebo kýchala. Nachlazení nelze léčit, příznaky nachlazení lze pouze mírnit a je velmi obtížné se nachlazení bránit.

Příznaky

Nejčastějšími příznaky jsou: horečka trvající 1-3-(5) dnů, rýma nebo ucpaný nos, bolest v krku, kašel, může být přítomný chrapot. Dítě bývá neklidné, může mít menší chuť k jídlu a mít nižší aktivitu. Nachlazení obyčejně trvá 1-2-(3) týdny. Nachlazení může být komplikováno zánětem středního ucha, zánětem spojivek (hnisavá sekrece z očí), zánětem vedlejších nosních dutin nebo může dojít k potížím s dýcháním.

Léčba obecně

  • Zajistit dostatečný příjem tekutin a odpočinku
  • Při teplotě/bolestech podávat Paracetamol (Paralen, Panadol) nebo Ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen)
  • Při rýmě zkusit malým dětem odsát nos, starší naučit smrkat, smrkat každou nosní dírku zvlášť, používat nosní kapky a spreje s ohledem na věk a omezení délky podávání
  • při kašli do dvou let věku používat jen léky na zklidnění dráždivosti, od dvou let lze používat i léky s funkcí zvlhčení a následného odhlenění. Podrobnější informaci k postupu a který lék zvolit najdete na konci textu
  • Při bolestech v krku lze cucat pastilky nově i lízátka, stříkat spreje, kloktat. Léky jsou určeny pro děti od 3-4 let věku, většina obsahuje antiseptika a anestetika (ulevují od bolesti, znecitlivují, působí protiinfekčně)

Většinu nachlazení lze zvládnout bez návštěvy lékaře.

Prevence nachlazení

  • Časté mytí či dezinfekce rukou, důležité provádět hlavně po kašli, kýchání a smrkání, vhodná je i dezinfekce prostředí
  • Nepít ze společných hrnků, skleniček, nepoužívat společné příbory
  • Kašlat do rukávu, smrkat do papírových kapesníků, po použití kapesník vyhodit a umýt si či vydezinfikovat si ruce

Jak na kašel

Názvy léků jsou podružné, navíc je jich několik desítek. Lépe je držet se principu léčby níže a dle toho koupit lék v lékárně. Většina léků na nastydnutí je volně prodejná a s jejich výběrem vám lékárník případně pomůže. Dávkování léku je vždy uvedeno na obalu.

Má-li vaše dítě kašel v noci, tak ho vždy pouze tlumíte. Nikdy nepodávejte před nocí léky k odhlenění. Používejte léky na tlumení kašle (na tlumení záchvatů, na suchý a/nebo dráždivý kašel). 

Má-li dítě kašel ve dne, tak záleží na tom, jaký kašel to je, zda dráždivý, suchý nebo nedráždivý vlhký s hlenem nebo obojí či něco mezi.

Má-li dítě kašel ve dne a je dráždivý, s častými záchvaty, kdy kašel je typicky suchý, bez hlenů, pak kašel tlumíte jako v případě nočního kašle.

Má-li dítě kašel ve dne a je méně dráždivý, nezáchvatovitý, ať suchý či již navlhlý, můžete podávat léky na zvlhčení kašle (na produkci hlenu, na odhlenění). 

Má-li dítě kašel ve dne, něco mezi dráždivým suchým a vlhkým s hleny, nebo se jedná o situaci, kdy nevíte, jaký má Vaše dítě kašel, lze využít i léků s kombinovaným účinkem (ten vždy obsahuje jak složku na tlumení záchvatů tak složku na pomoc s tvorbou hlenů a jejich odstraněním). 

Jak na rýmu

Pokud mluvíme o infekční rýmě, je skoro 100 procent infektů virového původu. Stejně jako léky na kašel jsou nosní kapky a spreje volně prodejné v lékárně. Používají se kapky a spreje s mořskou vodou, případně se jedná o minerální vody nebo fyziologický roztok soli. Při jejich používání nejste omezeni délkou podávání, což je jejich výhoda. Jejich nevýhodou je účinek pouze na uvolnění/rozvolnění hlenů/sekrece v nose. Nefungují nebo jen velmi omezeně na ucpání nosu (zbytnění sliznic zánětem). Druhou možností jsou kapky obsahující pseudoephedrin (Nasivin, Olynth, Muconasal apod.). Zde je to přesně naopak, fungují na ucpaný nos, ale jejich podávání je časově omezeno na cca týden. Třetí možností jsou nosní kortikoidy a/nebo ATB kapky do nosu.

Rýma typicky odeznívá do 7-10 dnů od začátku nemoci. Je obvyklé, hlavně u mladších dětí, že první dny nemoci vodová rýma zhoustne, mléčně se zakalí, dokonce může být sekrece postupně hnisavá (hleny jsou zabarvené do žluta a/nebo do zelena, což je jen známka aktivace obranných mechanismů těla a je to zcela normální), následně se rýma změní zpět ve vodovou čirou či mléčně zakalenou, ale již nehnisavou a bez zabarvení a rýma postupně odezní. Používáte mořské kapky a/nebo léky s pseudoephedrinem nebo lze oba typy léků kombinovat.

ATB kapky do nosu u mladších dětí a/nebo nosní kortikoidy u starších jsou nutné jen pokud je rýma stále hnisavá a/nebo během 7-10 dnů neustupuje . 

Pokud se jedná o rýmu alergickou, používají se speciální léky na alergii a toto není předmětem tohoto článku.