Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Léčba zácpy, defekační režim

 

Defekační režim

 

Nácvik pravidelného vyprazdňování na toaletě je důležitou součástí léčby zácpy. S výhodou je využít gastrokolický reflex po jídle (naplnění žaludku vede k pocitu nutkání na stolici) a doporučit dítěti návštěvu toalety na 5-10 minut třikrát denně po větším jídle (snídaně, oběd, večeře). Na toaletu jděte i když se pocit na stolici nedostavuje. Nespěchejte na dítě. Důležitá je pozitivní motivace dítěte (pochvala za stolici, nekárat, není-li úspěch). Pokud se vyprázdnění nezdaří, nebuďte smutní, druhý den můžete být úspěšnější.

 

Zácpa

Zácpa je definována jako odchod stolice méně než 3x za týden, nebo jako bolestivá defekace, nebo zadržování stolice s enkoprézou (odtokem tekuté stolice) nebo bez ní i v případě, že je frekvence vyšší než 3x za týden. Zácpa je chronická, trvá-li u dětí déle než 2 měsíce a u dětí do 4 let déle než 1 měsíc. Nejčastěji ji řešíme u batolat (kolem 3 roku věku).

Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Lze podávat ovocný čaj, minerálky, jablečný mošt, meruňkový, broskvový a jablečný džus. Množství přijatých tekutin je přibližně 1 litr za den při hmotnosti dítěte 10kg, 1,5 litru za den při hmotnosti dítěte 20kg a dále pak na každých dalších 10kg hmotnosti se připočte na den 100ml tekutin.

Vyprázdnění podporuje dostatek pohybu.

Zařaďte zbytkovou stravu-čerstvé ovoce (švestky, hrušky, hroznové víno, meruňky, broskve, třešně, jablka se slupkou), sušené ovoce (švestky, meruňky, rozinky, fíky, datle, hrušky, jablka), jiné neloupané ovoce vyjma citrusů (maliny, jahody, angrešt, rybíz), zeleninu (zelí syrové, vařené nebo kysané, mrkev, okurky, kedlubny, ředkvičky, brokolice, květák), ořechy, kysané mléčné výrobky, jogurty s živou florou, med, celozrnné potraviny, ovesné vločky, otruby, lněné semínko, müsli, luštěniny (čočka, hrách, fazole, ty v přiměřeném množství kvůli možnosti nadýmání, lze předcházet přidáním kmínu), vláknina jako výrobek volně prodejný v lékárně, lze podávat dlouhodobě lactobacily (je několik produktů volně prodejných v lékárně).

Nedoporučují se potraviny přispívající k rozvoji zácpy-čokoláda, kakao, silný černý a zelený čaj, sladkosti obecně, bílé a kynuté pečivo, banán, borůvky, konzervovaná zelenina. Omezit konzumaci masa s vysokým obsahem tuku.

K podpoře pocitu nutkání na stolici a vyprázdnění lze podat glycerinový čípek do konečníku 1-2x za den.

Při nezlepšení stavu na změně či podpoře defekačního režimu, zvýšení příjmu tekutin a změně ve stravě lze začít s podáváním léků obsahujících Lactulozu (Lactuloza, Duphalac) nebo obsahujících Macrogol (Forlax, LaxBalance). Oba preparáty jsou sladké, mohou se užívat dlouhodobě (měsíce, roky), nevzniká návyk. Lactuloza může, ale nemusí, v začátku podávání na rozdíl od Macrogolu způsobovat nadýmání a střevní dyskomfort.

Lactuloza se dávkuje 1-3ml/kg váhy/den. Maximální dávka pro dospělého je 45 ml za den. Běžně dávkujeme kojencům do 1 roku věku denně 5ml, ve věku 1-6 let 5-10ml denně, ve věku 7-14 let 15 ml denně, starším 15-45ml denně.

Macrogol se dávkuje 0,2-0,8g/kg váhy/den. Běžně dávkujeme kojencům do 1 roku věku denně 1 sáček s obsahem 4g, ve věku 1-4 roky denně 1-2 sáčky s obsahem 4g, ve věku 5-8 let denně 2 sáčky s obsahem 4g, ve věku 9-12 let denně 2-4 sáčky s obsahem 4g, pro starší děti a dospělé dávkujeme denně 1-2 sáčky s obsahem 10g.

V případě retence stolice, při úporné zácpě, každopádně na začátku léčby zácpy se postupuje tak, že se zvyšuje dávka léku postupně až k množství, při kterém již dochází ke změně formovanosti stolice (v podstatě do průjmu), pak se klesá na dávku udržovací, která zajistí pravidelné vyprázdnění stolice, ale bez rizika ztrát vody a odvodnění na vyšší dávce. U Lactulozy se podává 3-6 dnů dávka 2ml/kg váhy rozděleně do 2-3x dávek za den, s maximem 45ml/den. U Macrogolu se podává 3-6 dnů dávka 1-1,5g/kg váhy rozděleně do 2 dávek za den, s maximem 20g/den.