Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Léčba teploty

Horečka je zvýšení tělesné teploty a je součástí biologické odpovědi organismu. Horečka není nemoc. Normální tělesná teplota je do 37,2 °C ráno a až do 37,7 °C navečer. Kolísání do 0,5 °C během dne je tedy zcela normální. V prvních 5–6 letech života je tělesná teplota fyziologicky vyšší než u starších dětí. Za horečku pak považujeme teplotu vyšší než 38 °C. Je třeba zhodnotit celkový stav dítěte. Léky na snížení teploty podáváme je-li teplota vyšší než 38,5 °C. Benefitem je zmírnění nepříjemného pocitu pacienta, snížení ztrát vody a tím rizika dehydratace, zmírnění bolesti.

První den až dva není neobvyklé, že podání léku na snížení teploty nevede k jejímu poklesu. To není špatně, teplota pomáhá tělu ubránit se infekci. Pokud teplota po podání léku nestoupá, nemusíte dělat nic dalšího a jen vyčkáte na možnost podání další dávky léku. Z léků se používá Paracetamol a/nebo Ibuprofen. Léky se dávkují podle váhy, nikoli podle věku. Kombinace Paracetamol a Ibuprofen je možná, ale až jako třetí možnost, kdy samostatně ani jeden lék nedokáže horečku srazit a udržet po dobu 6 (resp. 8) hodin. U dětí do 16 let se nesmí podávat léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Důležitý je dostatek tekutin a omezení fyzické aktivity

Obecně se nedoporučuje chlazení studenou vodou (zábaly, sprchování, houbování-viz níže) v kombinaci s podáním léků. Chlazení má totiž jen krátkodobý účinek a je často spojené s velmi nepříjemnými pocity dítěte. U vysoké horečky nad 39 °C, kdy chlazení může být přínosné, je pak ideální tzv. sponging – houbu namočíme do vody cca 30 °C a oťukáváme povrch těla. V tom případě antipyretika podáváme 30 minut před chlazením.

Kdy kontaktovat lékaře?

  • Horečka je doprovázená opakovaným zvracením a/nebo průjmem, odmítáním tekutin nebo kojení, kdy hrozí "odvodnění" organismu, tzv. dehydratace (čím menší dítě, tím nástává rychleji při menším počtu průjmovitých stolic a epizod zvracení). 
  • Horečka je doprovázená krvácením do kůže (sytě červené flíčky na kůži, které nezmizí pokud na ně  zatlačíte prstem).
  • Horečka je doprovázená dalšímu vážnými příznaky jako je dušnost, sípavé dýchání, výrazná spavost až poruchy vnímání, pokud se objeví křeče nebo porucha vědomí
  • Horečka u kojenců do 3-6 měsíců věku bez dalších příznaků - je vhodné kontaktovat lékaře po 24 hodinách trvání a domluvit společně další postup léčby či návštěvu v ordinaci.