Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Léčba laryngitidy

Akutní zánět hrtanu neboli laryngitida je typicky virové onemocnění, ale mohou se uplatňovat také alergeny. Objevuje se zejména v zimních měsících (listopad–duben). Nejčastěji jsou postiženy děti od kojeneckého věku do cca 6 let.

Začíná náhle z plného zdraví nebo navazuje na onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji se objevuje v noci ve formě záchvatovitého kašle se ztíženým vdechem. Kašel je netypický, popisuje se jako štěkavý/kokrhavý. Dítě může být neklidné, může, ale nemusí mít teplotu a má hrubý hlas (chraptí). V těžších případech se objevuje neklid a agitovanost. Nejsou obtíže při polykání, bolest v krku rovněž není přítomna.

Pokud není dítě zvýšeně neklidné, vdechová dušnost není nebo je jen mírná, pomáhá inhalace chladného vzduchu. V zimních měsících otevřete okno a dítě následně inhaluje chladný venkovní vzduch, v teplejších měsících roku lze inhalovat studený vzduch po otevření mrazáku, v případě nouze z ledničky. Podejte antihistaminikum (dle věku se bude jednat nejčastěji o Fenistil kapky, ale lze podat jakékoliv antihistaminikum). Jste-li vybaveni kortikoidy (při opakování nemoci) podejte tablety nebo čípek. Průběh pak bývá příznivý, štěkavý/kokrhavý kašel vydrží většinou první 1 až 2 dny a pak již nemoc probíhá jako běžné nachlazení.

Pokud se stav nelepší nebo se zhorší a nebo je od počátku průběh nemoci více dramatický (výrazný neklid, výrazná vdechová tíseň) volejte RZS, vystavte dítě chladu a podejte antihistaminika viz odstavec výše.