Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 

MUDr. Martin Řáha

praktický lékař pro děti a dorost

zdravotní sestra: Dana Bogačíková

Březenecká 4804, Chomutov
tel. : 474 655 707

Domů

Kojenecké koliky

Definice - intenzivní pláč dítěte trvající více jak 3 hodiny denně, nejméně 3 dny v týdnu.

Postiženo je až 60% dětí. Koliky začínají v 1.-3. týdnu života, objevují se u dětí bez rozdílu pohlaví, trápí kojené stejně jako uměle živené děti. Častější jsou pozdě odpoledne a večer, probíhají v návaznosti na jídlo. Maximum obtíží je kolem 6. týdne věku, poté zvolna ustupují. Koliky spontánně vymizí přibližně mezi 3.-4. měsícem věku.

Pomůže - masáž bříška (po směru hodinových ručiček), teplá plenka na bříško, kontakt kůže na kůži, jemné houpání, chování v klubíčku, zabalení do zavinovačky (dítě se cítí bezpečněji a je v teple), vyloučení kouření v domácnosti. Některým dětem poskytne úlevu dudlík, lze zavést do konečníku rektální rourku (nebojte se poranění, zaveďte klidně do konečníku až 5cm délky rourky). Existují studie prokazující pozitivní vliv podávání probiotik (lactobacily, bifidobakterie) na omezení četnosti a délky trvání kojeneckých kolik.

Kojící maminky mohou popíjet čaj s kmínem, koprem nebo fenyklem, případně bylinkové směsi určené kojícím matkám. Pokud kojíte, zkuste vyřadit ze své stravy kofein, cibuli, kapustu. Existují studie, které prokazují efekt přísnější diety u kojící matky s vynecháním mléka a mléčných výrobků, vajec, ryb a ořechů. V takovém případě je vhodná konzultace nutričního terapeuta k zajištění nutričně vyváženého jídelníčku matky.

Pokud dáváte umělé mléko, zkuste speciální umělá mléka, která nabízí většina výrobců.