Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Karanténa u žloutenky A

Informace rodičům dětí v karanténě pro infekční zánět jater typu A („žloutenka“)

  • Jaterní testy se kontrolují 1.,30.,50. den od kontaktu, na termíny je nutné chodit v den určený Krajskou hygienickou stanicí.
  • Mimo doporučení hygienické stanice doma sledujte možné projevy nemoci, v začátku mohou být přítomny příznaky podobné chřipce (teploty, bolesti svalů,  únava), dále pak obtíže od trávicího traktu (zvracení, bolesti břicha, nechutenství), je dobré pozorovat změnu barvy stolice (na světle šedou až jílovitou) a moči (na tmavě červenou). Samozřejmě se může objevit zežloutnutí kůže a očního bělma. Při výskytu těchto obtížích ihned informujte lékaře.
  • U dětí a mladých lidí probíhá onemocnění většinou bez komplikací, zánět nepřechází do chronického stádia. Nemocní jsou 2 týdny izolováni na infekčním oddělení, dle stavu a laboratorních výsledků pokračuje období  jaterní diety s omezením fyzické zátěže a sportu.
  • Do sedmého dne včetně od posledního kontaktu s nemocným můžete dítě nechat očkovat, delší interval je nepřípustný. Jsou nutné dvě dávky očkovací látky v odstupu 6-12-ti měsíců. Můžete tím zabránit komplikacím vyjmenovaným výše.

Další informace hledejte na stránkách www.zloutenky.cz