Obezita znamená především nadměrné ukládání tuku v těle, nejedná se tedy o prosté zvýšení tělesné hmotnosti. Asi 80% obézních dětí zůstává obézními i v dospělosti. Příčinou obezity je u většiny z nich v nadměrném energetickém přívodu a malém energetickém výdeji. Nadbytečného množství energie se organismus nedokáže zbavit a ukládá ho do zásoby ve formě tuku. Mnoho lidí netuší, že energie přijatá do těla z cukrů se, pokud ji pohybem nevyčerpáte, přemění v těle na zásobní tuk. Existuje i obezita u některých hormonálních poruch-např. u snížené funkce štítné žlázy, při léčbě kortikoidy, ale jde o minimum případů. Obezita není považována jen za kosmetickou vadu, ale má závažné následky-zatížení kosterního a svalového systému může vést k vybočení páteře, na dolních končetinách ovlivnění postavení kyčelních a kolenních kloubů. Bývá omezen růst, bývají žlučové kameny. Časté bývají psychické změny, dítě se stáhne do ústraní, protože se vyhýbá posměchu vrstevníků, odmítá se pohybovat, neboť je neobratné. U části obézních dětí bývá zvýšený krevní tlak, bývají změny v tukovém metabolismu (zvýšení triacylglycerolu, cholesterolu), s tím souvisí častější ohrožení onemocněním srdce a velkých cév, v pozdějším věku je možný rozvoj cukrovky, ztukovatění jater, s obezitou je spojeno i riziko onemocnění některými druhy zhoubných nádorů.Obézní děti často nesnídají, ale po návratu ze školy jedí vše, co doma najdou, často sušenky, rohlíky a další sladké potraviny. Velkým nešvarem je pití sladkých nápojů (kolové nápoje, limonády), pojídání sušenek a chipsů po večeři.
Je nutné dítě přesvědčit, že musí jíst 5-6x denně, tj. snídat, svačit dopoledne i odpoledne, obědvat a večeřet (první, případně druhá večeře). Tím se omezí kvantum jídla v jednotlivých porcích a zamezí se tak vytváření tukových zásob. Večeři podávejte alespoň 2 hodiny před ulehnutím. Nesmysl je léčení obezity hladovkou. Jídlo rozdělte na 6 porcí příloh (těstoviny, rýže, brambory, pečivo, knedlíky-ty ale jen občas), 4 porce bílkovin (maso, vejce, luštěniny, mléko a mléčné výrobky), 3 porce zeleniny a 2 porce ovoce. Velikost porce = množství potraviny, které se vejde do rozevřené dlaně dítěte (u těstovin a rýže je myšleno množství v suchém stavu, tedy před uvařením). Do stravy zařaďte vlákninu. Omezte sladkosti, sůl a tuky (tučná sladká jídla jako je bábovka, koláče, buchty, sušenky, oplatky, také čokoláda, čokoládové tyčinky...pozor na müsli tyčinky v čokoládě, v jogurtové polevě...).
Důležitý je dostatečný příjem tekutin, dle věku 1,5-2,5 litru tekutin denně, vše ve formě neslazeného čaje, vody nebo minerálky bez příchuti.
Další nutnou úpravou je zvýšení fyzické aktivity. Pohyb by měl být každodenní, trvající alespoň 30 minut v kuse. Aktivitu volte dle věku a preferencí dítěte, vhodné je plavání, delší chůze, chůze do schodů, jízda na kole, na bruslích, domácí trenažéry... Lze změnit i běžné denní činnosti, například nejezdit výtahem, do školy chodit pěšky či vystoupit z autobusu o stanici dvě dříve.
Důležitou součástí je spolupráce celé rodiny, včetně babiček. Je známo, že není nejvhodnější dosáhnout co největšího a nejrychlejšího úbytku, je lépe hubnout pomalu ale (vy)trvale.Další informace hledejte na:
www.kaloricketabulky.czwww.sdetmiprotiobezite.czwww.stob.czwww.hravezijzdrave.czwww.zijzdrave.czwww.yesneyes.czwww.vyzivadeti.cz