Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Dušnost při astmatu a zánětu průdušek

Jste-li vybaveni od lékaře úlevovým lékem ve spreji (tzv. betamimetikum) k podání při dušnosti, ať sprejem rovnou do úst nebo u mladších přes masku (tzv. aerochamber, optichamber, spacer…), tak jej použijte dle návodu uvedeného níže, dávkování se řídí aktuálním zdravotním stavem (dle tíže dušnosti) ale i reakcí na jeho podání (stav se zlepšil, pak mohu zvolit méně dávek při další aplikaci a naopak). Dávka se neliší věkem, je shodná pro kojence i dospělého.

Postupujte tak, že při dušnosti podáte první hodinu každých 20 minut 2-4 dávky léku, dojde-li po první hodině léčby ke zmírnění obtíží, pokračujte podáním 1-2 dávek léku každých 4-6 hodin a v léčbě pokračujte 24-48 hodin.

Pokud užíváte mimo úlevového spreje pravidelně inhalační kortikoidy, zvyšte dávkování na dvojnásobek a pokračujte ve zvýšeném dávkování ještě týden po odeznění dušnosti.

Pokud jste vybavení lékem, který v sobě kombinuje inhalační kortikoidy a betamimetika, držte se dávkování sděleného Vaším lékařem (alergolog, plicní lékař, imunolog).

Pokud používáte Symbicort, zvyšte dávkování na dvojnásobek a pokračujete ve zvýšené dávce ještě 2-3 dny po odeznění dušnosti.

Pokud používáte Seretide, dávkování léku nezvyšujte, ale přidejte, jak je uvedeno výše,  úlevový sprej (s betamimetikem). Dávkování je ale pouze poloviční, tedy první hodinu každých 20 minut podejte 1-2 dávky léku, dojde-li po první hodině léčby ke zmírnění obtíží, pokračujte podáním 1 dávky léku každých 4-6 hodin a v léčbě se pokračujte 24-48 hodin.

Ke kontaktu s lékařem dle aktuálního času (je ráno či večer daného dne) může dojít kdykoliv. Pokud ke zlepšení stavu po první hodině léčby nedojde, je nutná hospitalizace a léčba pod dohledem lékaře v nemocnici.