Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Léčba dušnosti při astmatu a zánětu průdušek

Jste-li vybaveni od lékaře úlevovým lékem ve spreji (tzv. betamimetikum) k podání při dušnosti, ať sprejem rovnou do úst nebo přes masku (tzv. aerochamber, optichamber, spacer…), tak jej použijte dle návodu uvedeného níže, dávkování se řídí aktuálním zdravotním stavem (dle tíže dušnosti) ale i reakcí na jeho podání (stav se zlepšil, pak mohu zvolit méně dávek při další aplikaci a naopak). 

Při dušnosti podejte první hodinu každých 20 minut 4 dávky léku do 10kg hmotnosti, 4-6 dávek do 20kg hmotnosti, 6-8 dávek nad 20kg hmotnosti. Dojde-li po první hodině léčby ke zmírnění obtíží, pokračujte podáním 2-4 dávek léku každých 4-6 hodin a v léčbě pokračujte 24-48 hodin.

Pokud užíváte mimo úlevového spreje pravidelně inhalační kortikoidy, zvyšte dávkování na dvojnásobek a pokračujte ve zvýšeném dávkování ještě týden po odeznění dušnosti.

Pokud jste vybavení lékem, který v sobě kombinuje inhalační kortikoidy a betamimetika, držte se dávkování sděleného Vaším lékařem (alergolog, plicní lékař, imunolog). Neplatí to pro všechny léky, ale většinou se dávkování léku v případě zhoršení zdravotního stavu nebo při dušnosti zvyšuje na dvojnásobek. Ve zvýšeném dávkování pokračujte ještě 3-5 dnů po odeznění dušnosti.

Pokud po první hodině léčby nedojde ke zlepšení stavu, je nutné vyšetření lékařem a je velká pravděpodobnost nutnosti léčby za hospitalizace pod dohledem zdravotníků.