Nahoru
Domů O nás Důležité Aktuálně Ceník Pro rodiče Ke stažení Prevence Očkování 
Zpět<br />na informace pro rodiče

Zpět
na informace pro rodiče

Domů

Celiakie - nesnášenlivost lepku

Celiakální sprue, gluténová enteropatie neboli celiakie je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek, což je označení pro směs bílkovin obsaženou v mnoha druzích obilí. Nesnášenlivost přetrvává celoživotně, je částečně geneticky determinována.

Tato porucha se může projevit kdykoliv, v dětství i v dospělosti a může mít různé projevy.

Projevy mohou být příznakové (typické projevy jsou problémy s trávením jako jsou bolesti břicha, plynatost, průjem nebo zácpa, neprospívání, hubnutí, porucha růstu) i bezpříznakové, které lze odhalit pouze cíleným vyšetřením (vyšetření krve či střeva).

Léčba je možná pouze celoživotní bezlepkovou dietou.

Zakázané potraviny: obiloviny s obsahem lepku (pšenice, ječmen, žito, oves a veškeré výrobky z nich), suroviny z obilovin s obsahem lepku (mouky, krupice, krupky, kroupy, vločky,...), výrobky z mouky z obilovin s obsahem lepku (pekařské a cukrářské výrobky, těstoviny, noky, knedlíky, zavářky, strouhanka,...).


Povolené potraviny: rýže, brambory, pohanka, luštěniny, soja, proso a výrobky z nich. Tuky, mléko, vejce, maso, zelenina, ovoce, koření,...

Vždy platí: není-li možné zjistit přesné složení pokrmu nebo potravinového výrobku, raději se mu vyhneme.

Máte možnost požádat si o finanční pomoc od státu-dávky v hmotné nouzi při onemocnění celiakií, o dávkách rozhodují obecní úřady (OSSZ). Také některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky nemocným celiakií.

Existuje Poradna pro dětské i dospělé celiaky - Klinika dětského a dorostového lékařství, Ke Karlovu 2, Praha 2, podle zájmu probíhají v rámci poradny pro celiaky Kurzy bezlepkového vaření a pečení.

Dále existuje Sdružení celiaků České republiky, Na Moráni 5, Praha 2, (www stránky viz níže v odkazu celiac.cz) - činnost spočívá v poskytování praktických rad nově diagnostikovaným celiakům, v pomoci při řešení různých životních situací (např. sociální dávky, právní poradenství, mapování prodejen s bezlepkovými výrobky, aktivní vyhledávání možnosti předškolního a školního i veřejného stravování,...)

Další informace najdete zde:
www.celiak.cz
www.celiakieaja.cz
www.celiatica.cz